BAFTAs 2014: the winners in full

12 Years a Slave named best film, but Gravity tops the table with six awards at this year’s BAFTAs. 

Samuel Wigley
Updated:

12 Years a Slave (2013)

12 Years a Slave (2013)

Steve McQueen’s slavery drama 12 Years a Slave took best film and best actor for Chiwetel Ejiofor at this year’s British Academy Film Awards. With a total of six prizes, Gravity was the night’s most-awarded film, sweeping up in four technical categories as well as the gongs for outstanding British film and best director for Alfonso Cuarón.

American Hustle claimed three awards: best original screenplay, best makeup/hair and an award for Jennifer Lawrence as best supporting actress. Cate Blanchett won best actress for the title role in Blue Jasmine, while newcomer Barkhad Adbi was named best supporting actor for his part as a Somali pirate in Captain Phillips.

The best adapted screenplay award went to Steve Coogan and Jeff Pope for Philomena, which they adapted from Martin Sixsmith’s book The Lost Child of Philomena Lee. Directed by Stephen Frears, Philomena was backed by the BFI Film Fund.

Gravity’s technical wins included recognition for best visual effects, best cinematography, best music and best sound. The Great Gatsby took both best production design and best costume design.

Peter Greenaway was honoured with the award for outstanding contribution to British film. As previously announced, Dame Helen Mirren was made a BAFTA Fellow.

Amanda Nevill, CEO of the BFI says:

The eyes of the world were on the UK’s film industry and creative talent as BAFTA celebrated creative vision, powerful story-telling and film craftsmanship of the highest order. I congratulate all the winners and the nominees, led by Steve McQueen and his team with the momentous 12 Years a Slave, alongside Alfonso Cuarón’s profound and spectacular Gravity.

With such a broad range of UK talent being recognised, from Clio Barnard’s The Selfish Giant, Stephen Frears’ Philomena, Paul Greengrass’s Captain Phillips and the UK-produced Rush and to bright new talents in Paul Wright, Kieran Evans, Will Poulter and George MacKay, as well as the honours bestowed upon John Michael McDonagh’s Calvary and newcomer Yann Demange’s ’71 at the Berlin International Film Festival over the weekend, UK films and filmmakers have once again given us much to be proud of.

12 Years a Slave, Gravity, Captain Phillips, Philomena, and Kelly and Victor (which won the outstanding British debut award for writer/director Kieran Evans) all received their first UK screenings at the 57th BFI London Film Festival.

The awards were announced at a ceremony hosted by Stephen Fry at the Royal Opera House.

Best film

Winner: 12 Years a Slave (Anthony Katagas, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen)

American Hustle (Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon)
Captain Phillips (Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca)
Gravity (Alfonso Cuarón, David Heyman)
Philomena (Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward)

Steve McQueen on 12 Years a Slave

Outstanding British film

Winner: Gravity (Alfonso Cuarón, David Heyman, Jonás Cuarón)

Mandela: Long Walk to Freedom (Justin Chadwick, Anant Singh, David M. Thompson, William Nicholson)
Philomena (Stephen Frears, Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward, Jeff Pope)
Rush (Ron Howard, Andrew Eaton, Peter Morgan)
Saving Mr Banks (John Lee Hancock, Alison Owen, Ian Collie, Philip Steuer, Kelly Marcel, Sue Smith)
The Selfish Giant (Clio Barnard, Tracy O’Riordan)

Alfonso Cuarón on the red carpet for the premiere of Gravity at the BFI London Film Festival

Best actress

Winner: Cate Blanchett (Blue Jasmine)

Amy Adams (American Hustle)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Emma Thompson (Saving Mr Banks)

Best actor

Winner: Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)

Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Tom Hanks (Captain Phillips)

Chiwetel Ejiofor on 12 Years a Slave

Best supporting actress

Winner: Jennifer Lawrence (American Hustle)

Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Lupita Nyong’o (12 Years a Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
Oprah Winfrey (The Butler)

Best supporting actor

Winner: Barkhad Adbi (Captain Phillips)

Daniel Bruhl (Rush)
Bradley Cooper (American Hustle)
Matt Damon (Behind the Candelabra)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)

Best director

Winner: Alfonso Cuaron (Gravity)

Paul Greengrass (Captain Phillips)
Steve McQueen (12 Years a Slave)
David O Russell (American Hustle)
Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street)

Best adapted screenplay

Winner: Steve Coogan, Jeff Pope (Philomena)

John Ridley (12 Years a Slave)
Richard LaGravenese (Behind the Candelabra)
Billy Ray (Captain Phillips)
Terence Winter (The Wolf of Wall Street)

Steve Coogan and Jeff Pope discuss Philomena

Best original screenplay

Winner: Eric Warren Singer, David O. Russell (American Hustle)

Woody Allen (Blue Jasmine)
Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón (Gravity)
Joel Coen, Ethan Coen (Inside Llewyn Davis)
Bob Nelson (Nebraska)

Best film not in the English language

Winner: The Great Beauty (Paolo Sorrentino, Nicola Giuliano, Francesca Cima)

The Act of Killing (Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen)
Blue Is the Warmest Colour (Abdellatif Kechiche, Brahim Chioua, Vincent Maraval)
Metro Manila (Sean Ellis, Mathilde Charpentier)
Wadjda (Haifaa Al-Mansour, Gerhard Meixner, Roman Paul)

Best documentary

Winner: The Act of Killing (Joshua Oppenheimer)

The Armstrong Lie (Alex Gibney)
Blackfish (Gabriela Cowperthwaite)
Tim’s Vermeer (Teller, Penn Jillette, Farley Ziegler)
We Steal Secrets: The Story of Wikileaks (Alex Gibney)

Best animated film

Winner: Frozen (Chris Buck, Jennifer Lee)

Despicable Me 2 (Chris Renaud, Pierre Coffin)
Monsters University (Dan Scanlon)

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Winner: Kieran Evans, director/writer (Kelly + Victor)

Colin Carberry, writer; Glenn Patterson, writer (Good Vibrations)
Kelly Marcel, writer (Saving Mr. Banks)
Paul Wright, director/writer; Polly Stokes, producer (For Those in Peril)
Scott Graham, director/writer (Shell)

Original music

Winner: Steven Price (Gravity)

Hans Zimmer (12 Years a Slave)
John Williams (The Book Thief)
Henry Jackman (Captain Phillips)
Thomas Newman (Saving Mr. Banks)

Cinematography

Winner: Emmanuel Lubezki (Gravity)

Sean Bobbitt (12 Years a Slave)
Barry Ackroyd (Captain Phillips)
Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Phedon Papamichael (Nebraska)

Editing

Winner: Dan Hanley, Mike Hill (Rush)

Joe Walker (12 Years a Slave)
Christopher Rouse (Captain Phillips)
Alfonso Cuarón, Mark Sanger (Gravity)
Thelma Schoonmaker (The Wolf of Wall Street)

Production design

Winner: Catherine Martin, Beverley Dunn (The Great Gatsby)

Adam Stockhausen, Alice Baker (12 Years a Slave)
Judy Becker, Heather Loeffler (American Hustle)
Howard Cummings (Behind the Candelabra)
Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woodlard (Gravity)

Costume design

Winner: Catherine Martin (The Great Gatsby)

Michael Wilkinson (American Hustle)
Ellen Mirojnick (Behind the Candelabra)
Michael O’Connor (The Invisible Woman)
Daniel Orlandi (Saving Mr. Banks)

Makeup and hair

Winner: Evelyne Noraz, Lori McCoy-Bell (American Hustle)

Kate Biscoe, Marie Larkin (Behind the Candelabra)
Debra Denson, Beverly Jo Pryor, Candace Neal (The Butler)
Maurizio Silvi, Kerry Warn (The Great Gatsby)
Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater (The Hobbit: The Desolation of Smaug)

Sound

Winner: Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro (Gravity)

Richard Hymns, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Micah Bloomberg, Gillian Arthur (All Is Lost)
Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro, Oliver Tarney (Captain Phillips)
Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff (Inside Llewyn Davis)
Danny Hambrook, Martin Steyer, Stefan Korte, Markus Stemler, Frank Kruse (Rush)

Special visual effects

Winner: Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny (Gravity)

Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds (The Hobbit: The Desolation of Smaug)
Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Dan Sudick (Iron Man 3)
Hal Hickel, John Knoll, Lindy De Quattro, Nigel Sumner (Pacific Rim)
Ben Grossmann, Burt Dalton, Patrick Tubach, Roger Guyett (Star Trek Into Darkness)

Tim Webber discusses the visual effects for Gravity

British short animation

Winner: Sleeping with the Fishes (James Walker, Sarah Woolner, Yousif Al-Khalifa)

Everything I Can See from Here (Bjorn-Erik Aschim, Friederike Nicolaus, Sam Taylor)
I Am Tom Moody (Ainslie Henderson)

British short film

Winner: Room 8 (James W. Griffiths, Sophie Venner)

Island Queen (Ben Mallaby, Nat Luurtsema)
Keeping Up with the Joneses (Megan Rubens, Michael Pearce, Selina Lim)
Orbit Ever After (Chee-Lan Chan, Jamie Stone, Len Rowles)
Sea View (Anna Duffield, Jane Linfoot)

Rising Star award

Winner: Will Poulter

Dane DeHaan
George MacKay
Lupita Nyong’o
Lea Seydoux

Outstanding British contribution to film award

Peter Greenaway

BAFTA Fellowship

Dame Helen Mirren

  • BAFTAs 2014

    BAFTAs 2014

    Interviews, news and comment on the British Academy Film Awards.

Read more

Read more

Back to the top