The teen drama Rocks is the big winner at this year’s British Independent Film Awards, picking up 5 awards including best British independent film. Sarah Gavron’s film, which was backed by the BFI Film Fund, was also recognised for its young cast, with Kosar Ali winning both best supporting actress and most promising newcomer, D’Angelou Osei Kissiedu taking best supporting actor and the casting also winning an award.

Remi Weekes’ horror film His House won 4 awards from its 16 nominations, including best director for Weekes. Rose Glass won the Douglas Hickox award for best debut director for the psychological horror film Saint Maud, which also won best cinematography.

Get the latest from the BFI

Sign up for BFI news, features, videos and podcasts.

Best documentary went to Jerry Rothwell’s The Reason I Jump, an immersive study of autistic experience, which was also recognised for its sound.

Riz Ahmed collected 2 awards – best debut screenplay for Mogul Mowgli and the prize for best British short film for The Long Goodbye, which he wrote and starred in. Mogul Mowgli, which was distributed by the BFI, also picked up best music.

Winning films that were funded by the BFI Film Fund (with National Lottery money) this year include Rocks, Saint Maud, The Reason I Jump, Misbehaviour, Perfect 10 and Limbo.

Best British independent film

Winner: Rocks – Sarah Gavron, Theresa Ikoko, Claire Wilson, Faye Ward, Ameenah Ayub Allen

Calm with Horses – Nick Rowland, Joe Murtagh, Daniel Emmerson
The Father – Florian Zeller, Christopher Hampton, David Parfitt, Jean-Louis Livi, Philippe Carcassonne
His House – Remi Weekes, Martin Gentles, Edward King, Roy Lee, Aidan Elliott, Arnon Milchan
Saint Maud – Rose Glass, Oliver Kassman, Andrea Cornwell

Best director

Winner: Remi Weekes – His House

Sarah Gavron – Rocks
Rose Glass – Saint Maud
Nick Rowland – Calm with Horses
Florian Zeller – The Father

Best screenplay

Winner: Florian Zeller, Christopher Hampton – The Father

Rose Glass – Saint Maud
Theresa Ikoko, Claire Wilson – Rocks
Bassam Tariq, Riz Ahmed – Mogul Mowgli
Remi Weekes – His House

Best actress

Winner: Wunmi Mosaku – His House

Bukky Bakray – Rocks
Morfydd Clark – Saint Maud
Clare Dunne – Herself
Andrea Riseborough – Luxor

Best actor

Winner: Anthony Hopkins – The Father

Riz Ahmed – Mogul Mowgli
Sope Dirisu – His House
Amir El-Masry – Limbo
Cosmo Jarvis – Calm with Horses

Best supporting actress

Winner: Kosar Ali – Rocks

Niamh Algar – Calm with Horses
Jennifer Ehle – Saint Maud
Ashley Madekwe – County Lines
Fiona Shaw – Kindred

Best supporting actor

Winner: D’Angelou Osei Kissiedu – Rocks

Harris Dickinson – County Lines
Barry Keoghan – Calm with Horses
Alyy Khan – Mogul Mowgli
Merab Ninidze – The Courier

The Douglas Hickox Award (debut director)

Winner: Rose Glass – Saint Maud

Henry Blake – County Lines
Eva Riley – Perfect 10
Nick Rowland – Calm with Horses
Remi Weekes – His House

Breakthrough producer

Winner: Irune Gurtubai – Limbo (also produced by Angus Lamont)

Douglas Cox – Host (also produced by Emily Gotto and Samuel Zimmerman)
Daniel Emmerson – Calm with Horses
Oliver Kassman – Saint Maud (also produced by Andrea Cornwell)
Edward King, Martin Gentles – His House (also produced by Aidan Elliott, Roy Lee, Arnon Milchan)

Debut screenwriter

Winner: Riz Ahmed – Mogul Mowgli (also written by Bassam Tariq)

Rose Glass – Saint Maud
Theresa Ikoko, Claire Wilson – Rocks
Joe Murtagh – Calm with Horses
Remi Weekes – His House

Most promising newcomer

Winner: Kosar Ali – Rocks

Niamh Algar – Calm with Horses
Bukky Bakray – Rocks
Frankie Box – Perfect 10
Conrad Khan – County Lines

Best documentary

Winner: The Reason I Jump – Jerry Rothwell, Jeremy Dear, Stevie Lee, Al Morrow

The Australian Dream – Daniel Gordon, Stan Grant, Sarah Thomson, Nick Batzias, Virginia Whitwell, John Battsek
Being a Human Person – Fred Scott, Mike Brett, Steve Jamison, Jo-Jo Ellison
Rising Phoenix – Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, Greg Nugent, John Battsek, Tatyana McFadden
White Riot – Rubika Shah, Ed Gibbs

The Raindance Discovery Award

Winner: Perfect 10 – Eva Riley, Jacob Thomas, Bertrand Faivre, Valentina Brazzini

Justine – Jamie Patterson, Jeff Murphy, Jason Rush, Sarah Drew, Julius Beltrame
Looted – Rene Van Pannevis, Kefi Chadwick, Jennifer Eriksson, Jessie Mangum
One Man and His Shoes – Yemi Bamiro, Will Thorne
Rose: a Love Story – Jennifer Sheridan, April Kelley, Sara Huxley, Matt Stokoe, Rob Taylor, Sophie Rundle

Best British short film (supported by BFI NETWORK)

Winner: The Long Goodbye – Aneil Karia, Riz Ahmed, Tom Gardner

Filipiñana – Rafael Manuel, Naomi Pacifique
The Forgotten C – Molly Manning Walker, Jessi Gutch
Mandem – John Ogunmuyiwa, Emily Eve Rdee
Sudden Light – Sophie Littman, Tom Wood

Best international independent film

Winner: Nomadland – Chloé Zhao, Frances Mcdormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey

Babyteeth – Shannon Murphy, Rita Kalnejais, Alex White
Les Misérables – Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti, Toufik Ayadi, Christophe Barral
Never Rarely Sometimes Always – Eliza Hittman, Adele Romanski, Sara Murphy
Notturno – Gianfranco Rosi, Donatella Palermo, Paolo Del Brocco, Serge Lalou, Camille Laemlé, Orwa Nyrabia, Eva-Maria Weerts

Best casting 

Winner: Lucy Pardee – Rocks

Shaheen Baig – Calm with Horses
Kharmel Cochrane – Saint Maud
Carmen Cuba – His House
Dan Jackson – Limbo

Best cinematography 

Winner: Ben Fordesman – Saint Maud

Nick Cooke – Limbo
Hélène Louvart – Rocks
Annika Summerson – Mogul Mowgli
Jo Willems – His House

Best costume design

Winner: Charlotte Walter – Misbehaviour

Michele Clapton – The Secret Garden
Ruka Johnson – Rocks
Tina Kalivas – Saint Maud
Michael O’Connor – Ammonite

Best editing

Winner: Yorgos Lamprinos – The Father

Julia Bloch – His House
Maya Maffioli – Rocks
Brenna Rangott – Host
Mark Towns – Saint Maud

Best effects

Winner: Pedro Sabrosa, Stefano Pepin – His House

Agnes Asplund, Martin Malmqvist – Undergods
Scott Macintyre, Bariş Kareli, Kristyan Mallett – Saint Maud

Best make-up and hair design

Jill Sweeney – Misbehaviour

Jacquetta Levon – Saint Maud
Sharon a Martin – His House
Ivana Primorac – Ammonite
Nora Robertson – Rocks

Best music

Paul Corley – Mogul Mowgli

Roque Baños – His House
Nainita Desai – The Reason I Jump
Connie Farr, Emilie Levienaise-Farrouch – Rocks
Adam Janota Bzowski – Saint Maud

Best production design

Winner: Jacqueline Abrahams – His House

Cristina Casali – Misbehaviour
Peter Francis – The Father
Marketa Korinkova, Elo Soode – Undergods
Paulina Rzeszowska – Saint Maud

Best sound

Winner: Nick Ryan, Ben Baird, Sara De Oliveira Lima – The Reason I Jump

Adrian Bell, Glenn Freemantle, Frank Kruse, Brendan Nicholson, Richard Pryke – His House
Paul Davies – Saint Maud
Paul Davies, Robert Farr, Nigel Albermaniche, Ian Morgan – Mogul Mowgli
Calum Sample – Host